win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 51

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    "...Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25τ.μ. ... "
    Από το παραπάνω θα μπορούσε κανείς να βγάλει το συμπέρασμα ότι αφαιρείται μόνο το τμήμα του κλιμακοστασίου που είναι υποχρεωτικό βάσει κτιριοδομικού.
    Συνεπώς, μόνο το 1,20μ του πλατύσκαλου το οποίο είναι και υποχρεωτικό, ανεξαρτήτως πλάτους της κλίμακας.

    Χαρη εχω αντιρρησεις!
    Εγω πιστευω με τα μεχρι τωρα δεδομενα ότι όταν ο ΝΟΚ μιλαει για υποχρεωτικα κλιμακοστασια μιλαει για αριθμο κλιμακοστασιων και δεν αναφερεται σε διαστασεις αυτων .Ουσιαστικα μας παραπεμπει να παμε στο αρθρο 13 του κτριοδομικου και να δουμε ποτε εχουμε υποχρεωτικο κλιμακοστασιο (το οποιο με τον ΓΟΚ μετρουσε στον ΣΔ) και να το αφαιρεσουμε από την Δομηση.(μεχρι 25 τμ)
    Κτιριοδομικος Αρθρο 13 παραγραφος 5
    Σε κτίρια που εξυπηρετούνται στο σύνολό τους με μια μόνο κλίμακα, η κλίμακα αυτή προσμετράται για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο
    Αρα κατά την αποψη μου σε μια πολυκατοικια εάν υπαρχει ένα και μοναδικο κοινοχρηστο κλιμακοστασιο αυτό θεωρηται υποχρεωτικο και ενώ με τον ΓΟΚ μετραγε στον ΣΔ τωρα με τον ΝΟΚ δεν μετραει.(Δεν αναφερει όμως τιποτα για διαστασεις όπως πχ εκανε ο ΓΟΚ για την πανω απο την ελαχιστη υποχρετικη επιφανεια των κλιμακων κτλ)
    Στην συνεχεια ο κτιριοδομικος στην ιδια παραγραφο συνεχιζει :
    Σε κτίρια που εξυπηρετούνται σε όλη την επιφάνειά τους με δύο ή περισσότερες κλίμακες, προσμετρώνται για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο μία κλίμακα ανά 500 τ.μ. κάλυψης του οικοπέδου. Δηλαδή προσμετρώνται μία κλίμακα για κάλυψη μέχρι 500 τ.μ., δύο κλίμακες για κάλυψη μέχρι 1.000 τ.μ., τρεις κλίμακες για κάλυψη μέχρι 1.500 τ.μ. και ούτω καθ' εξής. Οι υπόλοιπες κλίμακες του κτιρίου εφόσον εξυπηρετούν το αυτό τμήμα που εξυπηρετούν οι παραπάνω κλίμακες δεν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο, θεωρούμενες κλίμακες κινδύνου, πρόσθετες στις απαιτούμενες για την εξυπηρέτηση σε συνθήκες κανονικής λειτουργίας.
    Αρα αν σχεδιαζουμε ένα κτιριο με 2 κλιμακοστασια που εξυπηρετουν ιδιους χωρους και η καλυψη μας είναι μικροτερη από 500 μ2 με τον ΓΟΚ θα μετρουσαμε το πρωτο σαν υποχρεωτικο στον ΣΔ ενώ το δευτερο δεν μετραγε σαν κλιμακα κινδυνου.Τωρα λοιπον με τον ΝΟΚ δεν μετραει στον ΣΔ ουτε το πρωτο.
    Επισης ο κτριοδομικος όπως το εκλαμβάνω εγω δεν μας λέει ότι το 1.20μ πλατύσκαλο είναι υποχρεωτικο αλλα μας λεει ότι το πλατυσκαλο είναι υποχρεωτικο και η ελαχιστη διασταση του είναι 1.20 μ.Ξερω οτι ειναι σαν να παιζουμε με τις λεξεις αλλα μονο ετσι μπορουμε να αποσαφηνισουμε καποια πραγματα.
    Οπως σωστα αναφερεις μονο η τεχνικη οδηγια μιλαει για διαστασεις και παλι ομως καθοριζει ελαχιστη διασταση και οχι μεγιστη.
    Δες λιγο το κλιμακοστασιο που εφτιαξα προχειρα και πες μου την γνωμη σου αν είναι συμφωνα με τον ΝΟΚ εκτος συντελεστη Δομησης.
    Εγω παντως επιμενω ότι πρεπει να μας δοθουν οδηγιες για τα μεγιστα κλιμακων και πλατυσκαλων γιατι θα δουμε τραγελαφικα πραγματα στο μελλον αν και όταν ξεπερασουμε αυτή την κριση .............
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

Παρόμοια θέματα

  1. Κλίση στέγης-προδιαγραφές
    Από το μέλος bauhaus στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.03.2017, 21:06
  2. Προδιαγραφές τοπογραφικών μελετών
    Από το μέλος EL111 στη θεματική κατηγορία Τοπογραφικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.08.2016, 08:55
  3. Στηρίξεις κλιμάκων
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.09.2014, 13:29
  4. Νομοθεσία & Προδιαγραφές WC καταστημάτων
    Από το μέλος ppaannooss1976 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.02.2010, 15:35
  5. Προδιαγραφές για εστίες και καμινάδες
    Από το μέλος Efpalinos στη θεματική κατηγορία Θέρμανση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.01.2010, 10:35

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •